23 Haziran 2021 Çarşamba

Yunus Emre ve Türkçe Paneli

28 Mayıs 2021 Cuma 15:41 tarihinde eklendi | 49 defa okundu

Eğirdir Meslek Yüksekokulu tarafından 26.05.2021 tarihinde “Yunus Emre ve Türkçe”konulu bir çevrim içi panel gerçekleştirildi. 2021 yılının UNESCO tarafından Yunus Emre’nin vefatının 700. yıldönümü olması nedeniyle anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmasına binaen 30 Ocak 2021tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu bağlamda yıl boyunca düzenlenen çeşitli etkinliklere bir katkı da Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ev sahipliğinde Eğirdir Meslek Yüksekokulundan geldi.

Türkçeye ses, Anadolu’ya nefes olan Yunus Emre’nin çeşitli yönlerden ele alındığı panel, sözleri Yunus Emre’ye ait bir kısa bir dinletiyle başladı. ModeratörÖğr. Gör. Pınar DAĞ GÜMÜŞ’ün Yunus Emre’nin yaşamına ilişkin bilgilendirmesinin ardından sırasıyla Öğr. Gör. Dr. İnan GÜMÜŞ “Yunus Emre’nin Dili”, Öğr. Gör. Ebru VURAL ARSLAN “Türk Romanında Yunus Emre’nin İzleri”, Öğr. Gör. Pınar DAĞ GÜMÜŞ “Çağdaş Şiirimizde Yunus Emre” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdi. Programa katılan akademisyenlerin ve öğrencilerin katkısıyla bir söyleşi havasında geçen panelde; Yunus Emre’nin Türk dili ve edebiyatına olan etkisinin yanı sıra üzerinde durduğu insani değerler de ele alındı. Panelin son bölümünde Yunus Emre’nin Isparta’daki mezar yerine ilişkin disiplinlerarası çalışmayla gerçekleştirilebilecek ve turizme de katkı sağlayacak bir proje planlaması üzerinde çeşitli görüşler getirildi. 

Anadolu’ya ekilmiş sevgi tohumuna olan katkısıyla Yunus Emre’nin anıldığı etkinliktemennilerle son buldu. Konuşmaları için Öğr. Gör. Dr. İnan GÜMÜŞ’e, Öğr. Gör. Ebru VURAL ARSLAN’a ve katkıları için de değerli akademisyen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

İLETİŞİM

EĞİRDİR MESLEK YÜKSEKOKULU

Telefon: +90 246 311 6661

Faks: +90 246 311 6394

egirdirmyo@isparta.edu.tr

      

BAĞLANTILAR

GENEL